а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Движење, пренесување, преминување од човек на човек.
Англиски: circulation Албански: qarkullim
Примери:
Нивните имиња катадневно биле во оптек во домашните разговори.
Книгите набргу биле повлечени од продажба и од јавниот оптек.
2. За пари - учество во употребата, во размената.
Англиски: circulation Албански: qarkullim
Употреба: Економија
Примери:
Во катадневниот оптек се вртеле три монетарни единици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи