а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптекува

оптекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Тече околу нешто.
Англиски: flow Албански: rrjedh, derdhet
2. се употребува
Англиски: circulate Албански: përdoret, qarkullon
Изведенки
оптекување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи