а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптегнат

оптегнатиот
Вид збор: Придавка
1. Затегнат, растегнат од една точка до друга.
Англиски: stretched
Примери:
Затрепери оптегнатата кожа на барабанот.
2. Исправен, стегнат, дотеран во некаква облека.
Примери:
Беше напнат и оптегнат во униформата.
3. испружен
Англиски: stretched
Примери:
Лежеше оптегнат на зелениот килим.
4. напрегнат, напнат
Англиски: tight
Примери:
Неговите нерви беа оптегнати.
5. Развлечен (за глас).
Примери:
Барабанџијата со својот оптегнат глас ја објави вечерната конференција.
Изведенки
1. оптегнато прил.
Пример: Некој оптегнато пееше.
2. оптегнатост ж.
оптегнатоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи