а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптегач

мн. оптегачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Стап што го држи кросното на разбој да не се одвива.
Албански: tërhjekës
2. Предмет, средство за оптегање воопшто.
Албански: tërhjekës
Изрази
За делачот оптегачот - за делачот не остана ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи