а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптегари

оптегарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Удри, тресне со нешто.
Англиски: hit Албански: godas, përplas
Употреба: Разговорно
Примери:
Ако те оптегарам со ластегаркава по тилот, сите ѕвезди ќе ги видиш!
2. (се оптегари) Се истегне, легне безгрижно, лежерно.
Англиски: relax Албански: shtrihem
Примери:
Се оптегарил на лединката, гајле нема.
Изведенки
1. оптегарува несв.
(се) оптегаруваат
2. оптегарчува несв.
(се) оптегарчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи