а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оптарашува

оптарашуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Бара, тарашка.
Англиски: rummage Турски: taraşlamak
Примери:
Тој ги раскрева очите кон небото, оптарашува по ѕвездите.
Таа продолжуваше да оптарашува по селата, во кои живееја добрите луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи