а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсуче

опсучат
Вид збор: Глагол, свршен
Обвитка, обмота околу некого или нешто.
Англиски: twist
Изведенки
1. опсукува несв.
опсукуваат
2. опсучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи