а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсуди

опсудат
Вид збор: Глагол, свршен
Сестрано разгледа, обмисли, објасни нешто (прашање, настан).
Примери:
Ова прашање не сте го опсудиле добро.
Никој не смее да го опсуди неговото решение.
Изведенки
1. опсудува несв.
опсудуваат
2. опсудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи