а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опструкција

мн. опструкции
Вид збор: Именка, женски род
1. Дејност (особено во парламентите) насочена кон спречување, отежнување и оневозможување на донесување одлуки од страна на некое тело, орган, изразена преку наметнување на сложени процедури, долги говори, протести.
Англиски: obstruction Албански: obdtruksion, pengim
Употреба: Политика
2. Пречка, одолжување, завлекување на некоја работа воопшто.
Англиски: obstruction Албански: pengim
Изведенки
опструктивен прид.
опструктивниот
Пример: опструктивни намери
FlexiMac
 менување на македонски глаголи