а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опстрелува

опстрелуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Врши стрелба врз нешто, врз некоја цел.
Англиски: shell Албански: zjarr me armë
Употреба: Воен термин
Примери:
Се спуштаа над колоната и ја опстрелуваа со митралески рафали.
2. Остро критикува, напаѓа некого или нешто.
Англиски: attack Албански: sulmoj, kritikoj
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи