а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опстоен

опстојни
Вид збор: Придавка
Што содржи многу подробности.
Англиски: detailed
Примери:
За тоа прашање потребна е поопстојна анализа.
По опстојната дискусија се донесе едногласно решение.
Изведенки
1. опстојно прил.
Опширно, темелно, подробно.
Пример: Таа тема е опстојно обработена.
2. опстојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи