а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опстанок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Одржување во живот, постоење, живот.
Англиски: survival Албански: mbijetesë
Примери:
Воденичарството е една од најстарите производствени гранки сврзани со исхраната и опстанокот на човекот.
Тој знаеше дека од него зависи опстанокот на овој театар.
Изрази
Борба за опстанок - природен (биолошки) закон според кој cите живи суштества се борат да опстанат во различни климатcки, географски и др. услови и да ги избегнат опасностите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи