а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опстановка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Условите, околностите во кои нешто суштествува.
Англиски: condition
Примери:
Кај него постои стремеж да ја опише поблиску опстановката во која стануваат случките.
Во ваква опстановка не може да се работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи