а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опстане

опстанат
Вид збор: Глагол, свршен
Се одржи во живот.
Англиски: survive
Примери:
Без корен ништо не може да опстане.
Го бараше патот и начинот како да опстане.
Изведенки
1. опстанува несв.
опстануваат
2. опстанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи