а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опслужувач

мн. опслужувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што опслужува.
Англиски: server
Примери:
Ти си им служел, си им бил опслужувач.
2. компјутерски сервер
Англиски: server
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи