а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опслужи

опслужат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Задоволи потреби, барања, желби на купувач, на гостин, клиент и сл.
Англиски: serve Албански: shërbej, servoj
Примери:
Кога влегоа во продавницата, продавачот веднаш ги опслужи.
Му беше потребно повеќе време за да ги опслужи сите гости.
2. Изврши, исполни определена работа, задача.
Англиски: accomplish Албански: kryej, përmbush
Изведенки
1. опслужува несв.
опслужуваат
2. опслужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи