а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опскурен

опскурниот
Вид збор: Придавка
1. скриен, непознат, непристапен
Англиски: obscure
2. матен, нејасен, сомнителен
Англиски: obscure
Примери:
Опскурни идеи.
Изведенки
опскурност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи