а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опскурант

мн. опскуранти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се противи на напредокот во науката и просветата, лице cо застарени сфаќања за светот.
Употреба: Наука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи