а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсесија

мн. опсесии
Вид збор: Именка, женски род
Обземеност, опседнатост со една мисла, идеја и сл.
Англиски: obsession
Примери:
Кај него опсесијата на татковината е неизлечива.
Можеби тоа му е неостварена желба, опсесија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи