а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсесивен

опсесивниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на опсесија.
Англиски: obsessive
Примери:
Кај него се забележува постојано навраќање на некои опсесивни теми и мотиви.
Изведенки
1. опсесивно прил.
Пример: Целокупното дело е опсесивно преокупирано со театарот и драмата.
2. опсесивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи