а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсерваторија

мн. опсерватории
Вид збор: Именка, женски род
Научна установа, опремена со неопходна апаратура за астрономски, метеоролошки, сеизмички мерења, набљудувања и испитувања.
Англиски: observatory
Употреба: Наука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи