а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсен

мн. опсени
Вид збор: Именка, машки род
1. сенка
Англиски: shadow Албански: hije
2. измама, лага
Англиски: scam Албански: mashtrim, rrenë
3. привидение
Англиски: apparition Албански: hije, fantazmë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи