а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсени

опсенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, покрие со сенка.
Англиски: shadow Албански: bëj me hije
2. Заслепи, залуди, замае со нешто; обземе, занесе со нешто.
Англиски: dazzle Албански: verboj
Примери:
Таа го опсени со својата убавина.
Маѓијата на поетскиот збор на народната приказна така го опсенила, што таа станала негова опсесија.
3. (се опсени) Се појави без задржување.
Албански: paraqes
Примери:
Не ни видов кој беше, се опсени и го снема.
Изведенки
1. опсенува несв.
(се) опсенуваат
2. опсенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи