а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсена

Види и: опсен (м.)
мн. опсени
Вид збор: Именка, женски род
опсен
Англиски: shadow
Примери:
Некоја магија и во мрак му го осветлила лицето, но опсената не можела долго да трае.
Ќе види, кога после ќе се освести од таа негова опсена, дека сум му го мислела и нему доброто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи