а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсеклив

опсекливиот
Вид збор: Придавка
Остар, лут.
Примери:
Опсеклив утрински дожд ми се беше впил во коските.
Изведенки
опсекливо прил.
Пример: Гласот и зазвучи опсекливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи