а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсежен

опсежниот
Вид збор: Придавка
Што има голем опсег.
Англиски: comprehensive
Примери:
Авторот дава опсежен преглед на животот и делата на поетот.
Самата тема беше предмет на опсежна дискусија.
Изведенки
опсежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи