а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опседнат

опседнатиот
Вид збор: Придавка
1. Што е под опсада.
Англиски: besieged
Примери:
опседнат град
2. Што е обземен, занесен, преокупиран со нешто.
Англиски: preoccupied
Примери:
Тие беа премногу опседнати со својот општествен ранг и со можностите што тој им ги даваше.
Сопругата го прашуваше, но не доби одговор, зашто тој беше опседнат со нешто друго.
Изведенки
опседнатост ж.
опседнатоста
Пример: опседнатост со медиумите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи