а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опседла

опседлат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави седло на коњ и сл.
Англиски: saddle
Примери:
Опседлајте брза коња!
Изведенки
1. опседлува несв.
опседлуваат
2. опседлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи