а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсег

(едн.) опсегот
Вид збор: Именка, машки род
1. Вкупната должина на граничната линија на некоја површина; опфат, обем, периметар.
Англиски: circumference Албански: qark, perimetër
Примери:
Тоа прашање несомнено има поширок опсег на значења.
Во опсегот на своите куси раце, му помага да се истурка до насипот.
2. Големина, обем, размер на нешто, граници на дејствување, делокруг.
Англиски: extent Албански: volum, vëllim
Примери:
Дури и во опсегот на централните говори се наоѓаат во тој однос извесни разлики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи