а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсади

опсадат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши опсада, опколи со војска утврдено или населено место.
Англиски: besiege
Примери:
Добија задача да го опсадат селото.
Изведенки
1. опсадува несв.
опсадуваат
2. опсадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи