а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опсада

мн. опсади
Вид збор: Именка, женски род
Опколување со војска утврдено или населено место заради постигање воени цели.
Англиски: siege
Употреба: Воен термин
Примери:
Неколку дена непријателот го држеше градот под опсада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи