а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрчи

опрчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Подигне, напрчи нос, уста, опашка.
Англиски: stiffen Албански: ngren bisht
Употреба: Дијалектен збор
2. Плати, даде поголема сума пари.
Англиски: spend Албански: paguaj shumë të madhe
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Многу пари опрчи за новиот мебел.
3. (се опрчи) се испружи, се оптегне
Англиски: stretch Албански: shtrihem
Примери:
Се опрчи колку што е долг.
Влезе во собата и веднаш се опрчи на фотелјата.
4. (се опрчи) испрчи
Англиски: stiffen Албански: shtrihem
Изведенки
опрчува несв.
(се) опрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи