а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрува

опруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
опира
Англиски: lean
Примери:
Го опрува показалецот на страницата од весникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи