а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрска

опрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
испрска
Англиски: sprinkle
Изрази
Ја опрска работата - погреши, лошо изведе некаква работа.
Изведенки
опрскува несв.
опрскуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи