а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опроштение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
прошка
Англиски: excuse
Употреба: Архаизам
Примери:
Молам за опроштение.
Изрази
Со опроштение - израз со кој се најавува и се бара извинување за тоа што ќе се каже, а е недоволно пријатно или пристојно; се извинувам, извинете за ова.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи