а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрости

опростат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прости нечија вина, грешка, постапка и сл.
Англиски: excuse Албански: fal
Примери:
Ве молам да ми опростите што го погазив дадениот збор.
2. (се опрости) Се поздрави при разделба.
Англиски: say goodbye Албански: përshëndet, lamtumirë
Примери:
Патниците уште веднаш се опростија со него и го оставија сам.
Изведенки
1. опростува несв.
(се) опростуваат
2. опростување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи