а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрли

опрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31124
1. Потпали малку, на пламен, подгори.
Англиски: singe Албански: përzhit
Примери:
Cи ги опрли веѓите на пламенот.
Старицата ја опрли оскубаната кокошка.
2. Предизвика болка со нешто врело; изгори, обгори.
Англиски: scorch Албански: djeg
Примери:
Го фрли дрвцето пред да му ги опрли прстите.
3. (се опрли) Се подгори.
Англиски: singe Албански: djeg
Примери:
Се опрли додека го палеше огинот.
4. За магарица - донесе на свет, роди прле.
Албански: pjellë
Употреба: Зоологија
5. (се опрли) За магарица - донесе на свет, роди прле.
Албански: pjellë
Употреба: Зоологија
6. (се опрли) Се роди прле.
Албански: pjellë
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. опрлува несв.
(се) опрлуваат
2. опрлување ср.
глаг. им.