а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опржи

опржат
Вид збор: Глагол, свршен
испржи
Англиски: roast
Изведенки
опржува несв.
опржуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи