а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опрема

мн. опреми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3185
1. Севкупност од предмети, алатки и помагала со определена заедничка намена.
Англиски: equipment Албански: pajisje
Примери:
Коњска опрема.
Техничка опрема.
2. Оружје, муниција и се друго што е потребно за опремување на војник за борба.
Англиски: armor Албански: pajisje ushtarake
Употреба: Воен термин
Примери:
Воена опрема.
Заседата ја разбивме и запленивме нешто опрема и муниција.