а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опредметен

опредметениот
Вид збор: Придавка
Што е претворен во реалност, реализиран, остварен.
Примери:
Во неговото дело е опредметена душата на светот и на човекот.