а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

определеност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41643
1. Својство, состојба на тоа што е определено.
Англиски: determination Албански: përcaktim, determinim
2. Во лингвистиката - граматичка категорија кај именските зборови, изразена со определен член.
Англиски: determination Албански: determinim
Употреба: Лингвистика