а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

определба

мн. определби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5169
1. (само едн.) определување, ориентација, цел
Англиски: orientation Албански: përcaktim, orientim
Примери:
Определбата за оваа тема преизлегува од актуелната состојба.
сексуална определба, лична определба, поетска определба
2. Јасно и збиено објаснување на некој поим со кое се искажува суштината.
Англиски: definition Албански: përcaktim
3. Во лингвистиката - збор или зборови во реченицата, кои од поблиску определуваат, појаснуваат друг збор; признак, ознака.
Англиски: determination Албански: përcaktim, determinim
Употреба: Лингвистика
Примери:
прилошки определби