а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опраши

опрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51488
1. За лозје, нива - иситни, растресе земја, чистејќи ја од плевел.
Албански: prashit
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го ископа и опраши лозјето.
2. Оплоди растение со пренеcување на цветен прав, полен.
Англиски: pollinate Албански: polenizoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Пчелата го опраши цветот.
Изведенки
1. опрашува несв.
опрашуваат
2. опрашување ср.
глаг. им.