а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опраси

опрасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За свиња, маторица - донесе на свет, роди прасиња.
Албански: pjell derra
Употреба: Зоологија
Примери:
Маторицата пролетоска опраси шест прасиња.
2. (се опраси) За свиња - донесе на свет, роди прасиња.
Албански: pjell derra
3. (се опраси) За прасе - се роди.
Албански: pjell derra
Изведенки
1. опрасува несв.
(се) опрасуваат
нев.
2. опрасување ср.
глаг. им.