а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оправи

оправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25538
1. Доведе во ред, во исправна состојба.
Англиски: repair Албански: riparoj
Примери:
Мислам дека ја оправив работата.
2. За времето - се подобри, се расчисти, се разведри.
Англиски: clear Албански: pastroj
3. (се оправи) оздрави, закрепне
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
По неколку дена тој сосема се оправи од болеста.
4. Насочи во одреден правец.
Англиски: direct Албански: direkt
5. (се оправи) се упати
Албански: udhëzoj
Изведенки
1. оправа несв.
(се) оправаат
2. оправање ср.
глаг. им.
3. оправува несв.
(се) оправуваат
4. оправување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК