а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оправи

оправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25744
1. Доведе во ред, во исправна состојба.
Англиски: repair Албански: riparoj
Примери:
Мислам дека ја оправив работата.
2. За времето - се подобри, се расчисти, се разведри.
Англиски: clear Албански: pastroj
3. (се оправи) оздрави, закрепне
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
По неколку дена тој сосема се оправи од болеста.
4. Насочи во одреден правец.
Англиски: direct Албански: direkt
5. (се оправи) се упати
Албански: udhëzoj
Изведенки
1. оправа несв.
(се) оправаат
2. оправање ср.
глаг. им.
3. оправува несв.
(се) оправуваат
4. оправување ср.
глаг. им.