а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опојно

Вид збор: Прилог
На опоен начин.
Англиски: intoxicating
Примери:
Во дворот опојно мирисаше расцутениот јоргован.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи