а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опојност

(едн.) опојноста
Вид збор: Именка, среден род
1. Особина на нешто што опива, што е опојно.
Англиски: intoxication Албански: dehje
2. Состојба на тој што е опиен, занесен, замаен.
Англиски: intoxication Албански: i dehur
FlexiMac
 менување на македонски глаголи