а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опортун

опортуниот
Вид збор: Придавка
Поволен, соодветен на околностите.
Англиски: opportune
Примери:
опортун предлог
Изведенки
1. опортуно прил.
Поволно, корисно.
Пример: Настапи опортуно за својата партија.
2. опортуност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи