а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опортунист

мн. опортунисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што во секоја ситуација бргу се прилагодува спрема своите интереси.
Англиски: opportunist
Употреба: Политика
Примери:
Партијата стана дувло на опортунистите.
Изведенки
1. опортунистка ж.
мн. опортунистки
2. опортунистички прид.
опортунистичкиот
Пример: Опортунистичка политика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи