а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опортунизам

(едн.) опортунизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Приспособување кон условите на моментот во политичкиот, јавниот живот и службената дејност и искористување на секоја поволна околност за извлекување корист.
Англиски: opportunism Албански: oportunizëm
Употреба: Политика
2. Во работничкото движење - политика на спогодување, на компромис.
Албански: oportunizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи